Vilniaus miesto muziejus užaugo! Nuo šiol jis turi keturis padalinius: Markučių dvarą, Medinės architektūros centrą, Beatričės namus ir Vokiečių 6, kurį iki šiol žinojote kaip Vilniaus muziejų. Ta proga muziejus keičia vizualinį identitetą, vienodina padalinių darbo laiką, startuoja nauja, visus padalinius apjungianti interneto svetainė, pradeda galioti bendras bilietas, kurio kaina iki vasaros pabaigos bus vos 5 Eurai.
Vilniaus miesto savivaldybės muziejų pertvarka vyksta jau metus. Siekiant įvairinti muziejų siūlomą turinį ir taip didinti jų aktualumą bei lankytojų skaičių, pernai gegužę buvo nutarta prie Vilniaus muziejaus prijungti Markučių dvaro muziejų ir du buvusios Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos padalinius: Medinės miesto architektūros muziejų ir Beatričės Grincevičiūtės memorialinį butą-muziejų “Beatričės namai”.
„Naujas Vilniaus miesto muziejaus etapas visiems keturiems padaliniams yra nemažas iššūkis, reiškiantis mažesnius ar didesnius pokyčius. Besikeičiančiam miestui reikia naujų istorijų, tad nuo šiol padalinių lankytojai galės išgirsti daugiau ir įvairesnių pasakojimų apie Vilnių“, – teigia Vilniaus miesto muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė.
Medinės architektūros centro (Polocko g. 52) veikla plečiasi – jis veiks ne tik Užupyje, bet ir medinėse Šnipiškėse. Viename iš dviejų iki šiol savivaldybei priklausiusių, o dabar centrui perduotų medinukų po rekonstrukcijos atsidarys šnipiškiečių ir muziejaus susitikimų bei bendrų veiklų erdvė, kitame – medinių pastatų detalių restauravimo dirbtuvės, kuriose meistrai teiks konsultacijas medinių namų savininkams. Veiklas Šnipiškėse Medinės architektūros centras pradeda jau šią savaitę. Penktadienį, gegužės 23 d. 18 val., ant Giedraičių gatvės tvorų atidaroma paroda apie Šnipiškes ir šnipiškiečius. Centro būstinė Užupyje ir toliau populiarins medinę miesto architektūrą rengdama parodas, kūrybines dirbtuves ir konferencijas.
Beatričės namai (A. Vienuolio g.12-1) – tipinis trijų kambarių butas su autentišku praeito amžiaus aštuntojo dešimtmečio interjeru, kuriame gyveno regos negalią turėjusi dainininkė Beatričė Grincevičiūtė (1911–1988). Šis padalinys ateityje skirs dar daugiau dėmesio regos negaliai ir sieks supažindinti matančiuosius su iššūkiais, kuriuos patiria šią negalią turintys žmonės. Padalinio interesų lauke taip pat bus sovietinio Vilniaus kultūrinis gyvenimas, to meto būsto politika, Antano Vienuolio gatvės kvartalas ir jo gyventojai.
Markučių dvarui (Subačiaus g. 124) teks kritiškai įvertinti sovietmečiu čia įkurto Aleksandro Puškino muziejaus palikimą ir prisiliesti prie klausimų, kuriuos kelia Rusijos imperijos paveldas Vilniuje. Dvaras toliau gilinsis į Varvaros Puškinos (1855–1935) ir dvarą pastačiusio jos tėvo, Rusijos imperijos inžinieriaus Aleksejaus Melnikovo (1808–1879) šeimos istoriją, kalbės apie to laikotarpio istorinį bei kultūrinį kontekstą, Markučių rajono praeitį ir dabartį, daugiau dėmesio skirs dvarą supančiam parkui.
Vokiečių 6 ir toliau rengs laikinas parodas, bandydamas užčiuopti aktualias, primirštas, nepatogias miesto istorijos ir šiandienos temas. Tuo pačiu metu šis padalinys kurs nuolatinę Vilniaus pažinimo ekspoziciją, kurią po kelių metų pristatys rekonstruotuose ir muziejaus veiklai pritaikytuose Kirdiejų rūmuose (Barboros Radvilaitės g. 4 ir 6). Į šiuos rūmus persikels ir viso Vilniaus miesto muziejaus administracija.
Naujasis išaugusio muziejaus ženklas yra nuoroda ne tik į pirmąją sostinės pavadinimo raidę, bet ir į miesto upes, prie kurių dabar įsikūrę trys iš keturių muziejaus padalinių, o ateityje įsikurs ir ketvirtasis – Kirdiejų rūmai, esantys Bernardinų sodo prieigose, kadaise stovėję Vilnelės saloje. Ženklo vilnijimas taip pat primena apie nuolatinę kaitą – keičiasi miestas, turi keistis ir miesto muziejus.
Vilniaus upėmis – Vilnele ir Nerimi – galima pasiekti (kol kas beveik) visus muziejaus padalinius. Šis faktas tapo pagrindine žinute skelbiant apie Vilniaus miesto muziejaus pokyčius – „Čia suplaukia Vilnius“.
Nuo trečiadienio, gegužės 21 d., visi Vilniaus miesto muziejaus padaliniai dirbs tuo pačiu, lankytojams patogesniu laiku – darbo dienomis nuo 15 iki 19 val., o savaitgaliais – nuo 11 iki 19 val. (ekskursijos ir edukaciniai užsiėmimai vyksta nuo pat ryto). Tą pačią dieną pradeda galioti 5 eurus kainuojantis bilietas, kurį įsigijusius muziejus kviečia aplankyti visus keturis padalinius. Ši akcija tęsis iki vasaros pabaigos, vėliau bendras bilietas brangs.
Atsinaujinęs ir išaugęs Vilniaus miesto muziejus ir toliau teiks žinias – pristatys mažiau žinomas, nepatogias Vilniaus istorijos detales, padės susidaryti faktais grįstą nuomonę ir suprasti šiandienos miestą; ugdys kritinį mąstymą pristatydamas skirtingus požiūrius, dekonstruodamas mitus, užduodamas klausimus, į kuriuos nėra vieno teisingo atsakymo; skatins empatiją dalindamasis autentiškais žmonių pasakojimais ir mikro-istorijomis.