Search Logo

Dingę Šnipiškių medinukai – telefono ekrane

Šnipiškės istorinis Vilniaus priemiestis, kurį natūrali riba – Neries upė atskiria nuo Vilniaus miesto centrinės dalies ir yra vienas iš išlikusių medinės architektūros arealų mieste. Priemiestis intensyviau vystyti pradėtas tik 19 amžiaus antrojoje pusėje tuo metu suformuotuose sklypuose statyti įvairūs gyvenamosios paskirties pastatai – nedideli nameliai, kuriuos supo sodai, dideli gyvenamieji namai su mansardomis, dvišlaičiais ir daugiašlaičiais stogais, dviejų aukštų gyvenamieji namai. Besiplečiant Šnipiškių priemiesčiui jame susiformavo ir išliko 19 amžiaus medinio priemiesčio gatvių ir kiemų tinklas. Dar 1994 m. buvo pasiūlymas  Šnipiškes kaip vietinės reikšmės urbanistinį paminklą paskalbti saugomu, o 2007 m. Šnipiškės paskelbtos savivaldybės saugoma teritorija.

Aplikacijos telefono ekrane pavyzdys

Nors teritorija ir yra saugoma, tačiau tuo pat metu dalis medinių Šnipiškių nepatenka į apsaugos zoną taigi yra vertinamos kaip patraukli vieta nekilnojamojo gyvenamosio ir administracinės paskirties turto proejtkų vystymui – Šnipiškėse medinius namus keičia stiklainiai (aukšti administracinės paskirties pastatai, turintys stiklo fasadus), nauji daugiaaukščiai gyvenami pastatai. Naujos tankios ir didelio tūrio architektūros objektai itin kontrastuoja su Šnipiškėms būdinga trapia medine architektūra. Taip nykstantys pastatai pamažu pasiglemžia ir autentišką Šnipiškių vaizdą – siaurų akmenimis grįstų, arba žvyrkeliu virtusių kelių ir keliukų tinklą su gausybe neaukštų, panašių, bet kartu ir skirtingų medinių pastatų tarp kurių vinguriuoja vietinių praminti takai slypintys tarp vaismedžių sodų ir šiltnamių. Keičiantis pastatams, kinta ir gatvės –

MMAM kartu su Vilniaus miesto savivaldybe įgyvendina Kultūros paveldo departamento finansuojamą projektą “Išnykęs medinis Vilnius: Papildyta realybė”, kuris leis bent iš dalies pamatyti jau išnykusius pastatus

Šnipiškių gatvelėse. Šis projektas bus kuriamas peržiūrint ir atrenkant Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus kaupiamus fotogrametrinius pastatų duomenis, MMAM sukauptą istorinę informaciją. Numatoma, kad programėlė viešam naudojimui bus prieinama nuo 2024 metų lapkričio mėnesio.

Tikimasi kad šis projektas galės tapti papildomu Vilniaus miesto istorijos tyrinėjimo šaltiniu tiek miesto gyventojams, tiek ir jo svečiams.

 

 

Projekto rėmėjai:

VIlniaus miesto savivaldybė

Kultūros paveldo departamento logotipas