Search Logo

Paroda „Keliaujančios Ukrainos namų ikonos“

Medinės miesto architektūros muziejaus pastatas – kitados gyvenamasis namas – buvo pastatytas XIX a. pabaigoje Vilniaus stačiatikių Šv. Dvasios vienuolynui priklausiusiose žemėse. Pastato datavimas artimas parodos „Keliaujančios Ukrainos namų ikonos“ eksponatų sukūrimo laikotarpiui. Buvusioje gyvenamoje erdvėje eksponuojamos XIX a. – XX a. pradžios įvairių Ukrainos regionų: Podolės, Siverščinos, Padnieprės, Polesės, Čerkasų srities, Huculščina gyvenamuosius interjerus puošusios ikonos. Tai Dievo Motinos su Kūdikiu, arkangelo Mykolo ir šventųjų atvaizdai, buvę neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi, svarbių virsmų – gimimo, krikštynų, vestuvių, laidotuvių – liudininkai. Sakralieji atvaizdai Ukrainoje būdavo apgaubiami puošniais rankšluosčiais ir „įkurdinami“ garbingiausioje namų vietoje – maldai ir svečiams skirto kambario gražiajame kampe – božnicoje. Parodoje dominuoja Šventųjų raitelių-kovotojų atvaizdai, įkūnijantys pergalės prieš melą, blogį ir bjaurastį idėją. Savitą kelioninių altorėlių kūrimo tradiciją mena trys išskirtiniai parodos objektai – trijų dalių atveriamosios ikonos.

Ikonos į Vilniaus Medinės miesto architektūros muziejų atkeliavo iš Radomyšlio (Žytomyro sritis, Ukraina) pilyje įkurto Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“. Jo steigėja ir kolekcijos savininkė – gydytoja, politikė, medicinos ir filosofijos mokslų daktarė Olga Bogomolec (Ольга Богомолець). Unikaliame namų ikonų muziejuje sukaupta virš 5000 vienetų XV – XXI a. eksponatų. Karo metu kilus pavojui Ukrainos kultūros ir meno vertybėms, siekta dalį jų perkelti į Lietuvą. Iš Radomyšlio pilies kūrinių išgabenimu rūpinosi kolekcijos savininkė O. Bogomolec ir muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis (Юрій Рудницький). Lietuvoje iš Ukrainos atkeliavusias ikonas globoja Anykščių krašto Garbės ambasadorius Ukrainoje Virginijus Strolia ir Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus. 

Rengdami šią parodą tikimės, kad šios po skirtingus Lietuvos muziejus keliaujančios ikonos grįš į savo namus Ukrainoje. Taip pat, kaip kovojantys, kenčiantys ir po pasaulį išsibarstę ukrainiečiai galės sugrįžti į savo namus.

Parodos kuratorės
Dr. Jurgita Kristina Pačkauskienė
Dr. Indrė Užuotaitė

2023 m. spalio 19 d., 17 val. Diskusija „Sakralioji namų kertė Ukrainoje ir Lietuvoje“
Ką žinome apie Ukrainos namų ikonas? Koks jų vaidmuo ukrainiečių kasdieniame gyvenime ir namo interjere? Kokių religinių ženklų būta lietuvių namuose? Ar galima rasti sąsajų tarp Ukrainos ir Lietuvos namuose buvusių religingumą išreiškiančių ženklų? Apie tai bus diskutuojama su Lietuvos kaimo materialinės ir dvasinės kultūros tyrėjomis menotyrininkėmis dr. Ale Počiulpaite ir dr. Skaidre Urboniene. Pokalbį moderuos dr. Jurgita Kristina Pačkauskienė.