Tamošaičių galerija „Židinys“ (Domininkonų g. 15/1, Vilnius)
Medinės miesto architektūros muziejus (Polocko g. 52, Vilnius)
Paroda „Verba-cze” pristato vilnietiškų verbų pynimo meną, kurio tradicijos iš kartos į kartą perduodamos verbų rišėjų, gyvenančių šiaurės vakaruose nuo Vilniaus, taip pat ir kitose Vilniaus krašto vietose.
Parodą apie vilnietiškas verbas sumanė tautodailininkė Agata Granicka, kartu ją rengti pasikvietusi fotomenininką Bartoszą Frątczaką ir floristą Edgarą Vegį.
Trijų menininkų bendradarbiavimo rezultatas – Bartoszo Frątczako fotografijos bei Agatos Granickos ir Edgaro Vegio instaliacija iš verbų – bus pristatytas kovo 14 d. 18 val. Vilniuje, Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje „Židinys“. Dalis parodos instaliacijų bei nuotraukų tuo pat metu bus eksponuojama Užupyje įsikūrusiame Medinės miesto architektūros muziejuje. Paroda veiks iki balandžio 7 dienos.
Medininės miesto architektūros muziejuje kovo 16 d. Agata Granicka dar surengs verbų pynimo dirbtuves.
2019 m. verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Aktyviai rengiama paraiška, siekiant Vilniaus krašto verbų pynimo meną įtraukti į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Tikimės, kad šis unikalus Lietuvos amatas sąrašą papildys jau 2025 m.
Parodą finansuoja: Vilniaus rajono savivaldybė, Lenkijos institutas Vilniuje.
Partneriai: Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“, Medinės miesto architektūros muziejus, Lietuvos tautodailininkų sąjunga.
Parodos autoriai
Parodos sumanytoja, instaliacijos iš verbų bendraautorė, verbų dirbtuvių rengėja:
Agata Granicka kuria tradicines vilnietiškas verbas. Ji į šio amato paslaptis gilinasi 35 metus, o jos šeimoje verbas pina jau septinta karta. Verbų meistrė buvo viena iš iniciatorių Verbų rišimo tradiciją Vilniaus krašte įtraukti į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą – paraiška patenkinta 2019 m. kovą. Paskelbta 2019-ųjų sėkmingiausia tradicine amatininke, taip pat apdovanota konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“.
Instaliacijos iš verbų bendraautoris:
Edgaras Vegys (g. 1985) – dailininkas, floristas bei dekoratorius, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. Baigęs studijas Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijoje, E. Vegys dirbo įvairiose bažnyčios ir valstybinėse institucijose. Palikęs ankstesnius įsipareigojimus ir ankstesnį gyvenimo būdą, 2018 m. Klaipėdoje pradėjo mokytis tarptautinėje floristų mokykloje, kurioje atrado savitą gėlių meno formą. Tais pačiais metais grįžo prie tapybos. Jo tapybos stilius ekspresyvus, pasižymi plačia spalvų gama. Kūryboje atskleidžiamos subtilios išgyventos būsenos, vidinis dialogas, o kartais ir netikėti menininko emociniai proveržiai. 2020 m. turėjo unikalią galimybę patirti šokį kaip dar vieną meninės raiškos būdą LRT projekte šokių projekte „Šok su žvaigžde“.
Fotografijų parodos bei jos koncepcijos autorius:
Bartosz Frątczak-Bartas (g. 1987 Lenkijoje) – Lietuvoje gyvenantis lenkų meninės ir dokumentinės fotografijos atstovas, pedagogas ir žurnalistas. Bartas – daugiau kaip 25 personalinių ir grupinių parodų dalyvis. Parengė tokias parodas kaip „(Ne)Būtis“, „Žiūrint pro užmerktas akis. Užribių eskizai“, „Paskutinieji liudininkai. Antrojo pasaulinio karo herojų portretai“, „Iš šešėlio“ ar „Miestas. Šimtas kartų Folk“. Bartas taip pat užsiima edukacine veikla – vaikus ir jaunimą moko fotografijos. 2023 m. tapo Lenkijos fotomenininkų sąjungos (ZPAF) nariu ir pradėjo studijuoti Opavos kūrybinės fotografijos institute (Čekija).